Gran Canaria – aneb když ti sněží na hlavu, schovej si ji pod vodu
Gran Canaria je jedním ze sedmi ostrovů Španělského království.
Nachází se na něm mimo jiné i jediná kávová plantáž v Evropě. Opravdu stojí za návštěvu!
Samozřejmě nejen plantáž, celý ostrov nabízí pestrou škálu zajímavých míst.
A jelikož v Evropě zima ne a ne skončit, tak bylo nejlepší řešení odklidit se někam do tepla a poznávat krásy,
které tento kanárský ostrov skýtá.
Gran Canaria – suchý jih a zelený sever
Je to třetí největší ostrov kanárského souostroví ležící v Atlantském oceánu.
Nejvyšším bodem je Pico de las Nieves, které se tyčí nad ostrovem ve výšce skoro 2 000 metrů.
Ostrov je sopečného původu, pouhým okem můžete vidět lávové proudy, které ztuhly a vytvořily tak hornatý povrch. Vodní eroze taky přiložila ruku k dílu a vznikly tak pozoruhodné útvary.
Skalní útvar nedaleko Pico de las Nieves připomíná postavu, která střeží celý ostrov pod sebou. Z plošiny kolem něj je nádherný výhled na údolí Riscos de Tirajana, horské hřebeny pokryté kanárskými borovicemi, které svou vůní uklidní mysl.
Vzduch voní jarem a kvetoucí megapampelišky jsou obletovány bzučícími včelami. Krásné místo na kratší výlet nebo delší túru kolem vrchů a miradorů Gran Canarie.
A pokud vám vyhládne, navštivte některou z typických restaurací, jsou malé, rurální, ale vaří výtečně. Pulpo ala canaria nebo queso frito s fíkovou marmeládou po náročnějším převýšení potěší nejen unavené tělo, ale i vaše chuťové buňky.
Co nevíme, je oceán."
Kávová plantáž v Agaete
Díky své poloze tropického pásma jsou Kanárské ostrovy jediným místem v Evropě, kde je možné kávu pěstovat.
Údolí v Agaete má skvělé podmínky pro fungování kávovníku – noční teploty zde neklesnou pod 19 stupňů, plantáž obsahuje i jiné rostliny, jako například avokádovníky, pomerančovníky, guavu, jež chrání kořeny kávovníků před chladem.
Pěstuje se kávovník arabský z Etiopie, plantáž se udržuje v ekologickém režimu (nepoužívají žádné pesticidy a chemii), snaží se plně respektovat přírodní zákony.
Jak kávu na Gran Canarii zpracovávají?
Majitel plantáže nám pečlivě vysvětloval, jakým způsobem zde s kávou zachází.
Předávají si plantáž z generace na generaci a tím si k ní vytvořili opravdu pevné pouto.
Nejedná se o nikterak velikou plantáž, ale i tak vyžaduje mnoho práce. Jakmile káva dozraje, sbírá se ručně a pak se zpracovává suchou metodu. Kávové třešně se nechají vyschnout na slunci a mechanicky se pak odstraní slupka, zrnka se pak praží a získají čokoládové a vanilkové chuťové tóny.
Evidentně je pro něj plantáž jeho život.
Kávový rituál
Káva je nápoj, bez kterého si málokdo dokáže představit ideální snídani. Já k nim patřím též. A když je šálek dobré kávy doprovázen vyváženou a chutnou sladkou snídaní, tak to je opravdu báječné ráno.
Vychutnat si ji s výhledem na pohupující se vlny oceánu, to vás vystřelí do vesmíru.
Papája, maliny a borůvky v hlavní roli snídaňové misky může být taková malá inspirace na jeden takový vymazlený start nového dne. Tady má to ovoce prostě jinou chuť. Káva je přeci jen taky ovoce.
Bílé domky pod zelenými horami
Nejen kávě se na úrodném a vlhkém severu daří. Pěstují tu i víno, i když tu vinice vypadají jinak než ve zbytku Evropy, je to dáno podmínkami, které hornatý terén nabízí. Chuť kanárského vína je taky specifická díky vulkanickému podloží.
Horské vesničky jsou malebné, malé bílé domky s upravenými zahrádkami, kočky se vyhřívají na slunci a jejich černá srst kontrastuje s bílou zídkou a zelenými horami v pozadí. Sem tam zakokrhá kohout a člověk se zastaví, pohlédne nahoru a kochá se výškou skalních masivů.
A nebo si sedne do křesla a vychutná si kávu, která roste před ním a sám si její zrnka na tradičním talíři upražil. Prostě idylka.
Ostrov jara a neúnavného oceánu, to je Gran Canarie
Jako každý ostrov, i Gran Canaria má mnoho tváří. Záleží, do jakého koutu se vydáte. Můžete si užívat písečné pláže a poslouchat šumění vln, jet po klikatých a úzkých silnicích nad útesy, pozorovat členité pobřeží. Skalní masivy vám často připomínají draky.
A ještě aby ne, jeskyní je tu taky požehnaně. Co když v některé z nich ještě nějaký tvor přebývá? To je jedno z dalších tajemství ostrova vyhaslých sopek, kvetoucích oleandrů a nekonečného oceánu.
Použité externí odkazy:
Agaete – Web Oficial de Turismo de Gran Canaria. Gran Canaria [online]. Copyright © Patronato de Turismo de Gran Canaria [cit. 25.04.2021]. Dostupné z: https://www.grancanaria.com/turismo/es/rutas/ruta-norte/agaete/