Fuerteventura, ostrov plný mramorových pláží, co kontrastují s tyrkysovým oceánem
Fuerteventura je dalším z ostrovů kanárského souostroví. Nejlépe ho vystihují slova: písek, poušť, vítr, vlny. Celkem fádní popis, ale pozor. Měsíční krajina jak na Marsu dokáže překvapit.
Člověk by řekl, že tu nic není. Jenže to NIC mne okouzlilo. Živá poušť, kde se pořád něco děje – stačí se jen zastavit a dívat se do písku, uvidíte, co vše se tam odehrává. Opravdu vám může Fuerteventura připomínat nějakou jinou planetu, Star Wars se tu asi nenatáčeli pro nic za nic.
Fuerteventura je ráj pro oceánomily
Tento kanárský ostrov je velmi oblíben mezi surfery, windsurfery a kitery díky příznivým větrným podmínkám. Jeho pobřeží je lemováno dechberoucími plážemi, jež vám budou připomínat exotické destinace (chybí na nich ovšem kokosové palmy).
Útesy kousek od Cotilla
Nejen pláže, ale i vnitrozemí skrývá zajímavá místa. V různých průvodcích najdete mnoho tipů, jaká místa si rozhodně nesmíte nechat ujít, já vám můžu povědět o těch, které jsem osobně navštívila.
Off-road s fiatem podél pobřeží
Naše cesta začala v Corraleju, přístavním městě obklopeném přírodním parkem s nádhernými bílými dunami.
V místní půjčovně aut nám dal starší pán klíčky od malého fiata se slovy:“ Vraťte ho v pondělí.“ Bez zálohy, bez zápisu dokladů. Pravděpodobně jsme vypadali důvěryhodně. Tak jsme tedy vyrazili na takový tour de sever Fuerteventury.
Průvodce nám dělal kamarád, co tam žil již nějakou dobu a jezdil off-road s jeapem. Malý fiat měl do jeapu daleko, ale po kamenitých stezkách si to celkem fičel. Já se teda na zadní sedačce modlila, ať to jeho karoserie a pneumatiky vydrží.
Corralejo
Po pravoboku jsme měli Lanzarote (z Corraleja tam jezdí trajekt do Playa Blancy), projížděli jsme kolem pláže Majanicho, bílou pouští s kaktusy a ještěrkami. Ten kontrast písku a tyrkysové vody byl úžasný. Kam se hrabe Photoshop.
Dojeli jsme až k majáku Faro del Tostón, od něj to už byl kousíček do surfařské vesnice El Cotillo – bílomodré domečky, pláže a vítr. Pro toho, kdo se chce chvíli někde zašít a naučit se surfovat, je to skvělé místo.
El Cotillo
Další zastávkou na východním pobřeží Fuerteventury byla pláž Esquinzo, zastavili jsme se a pozorovali, jak se oceán vlní – vlna za vlnou se žene ke břehu, kde se rozbije. Vypadá jako bělouš s hřívou vlající ve větru, běží jako o závod s ostatními, a kdo dosáhne první břehu, spočine kopyty na bílém písku.
Nebo se na to můžeme podívat i jinak – vlna se dotkne země, předá mu největší část své energii, co si nese ze středu širého oceánu a poklidně se do něj opět vrátí.
Neztratí se, jenom se přetransformuje, nabere kdesi v hloubi mořského světa sílu a zase se s hrdostí a vervou žene ke břehu.
Nikdy ji to neomrzí, stejně jako mě je pozorovat.
Pirátské jeskyně a bývalé hlavní město
Cuevas de Ajuy
Playa de Ajuy
No, popojedeme dál podél pobřeží.
Jeskyně v Ajuy vás přenesou do dob pirátů a kdo ví, v jaké je schovaný poklad.
Náš fiatek pak již směřoval do vnitrozemí, do Betancurie. Toto město je schované mezi sopečnými kopci, dřívě to bylo historické hlavní město – opravdu stojí za návštěvu, moc milá atmosféra a architektura si vás získá. Je tu i františkánský kostel ze 17. století – Monasterio de San Buenaventura.
Betancuria
Fuerteventura je kozí ostrov s větrnými mlýny
Ve vnitrozemí najdete mnoho větrných mlýnů, vyrábí se tu gofio, pěstují se aloe a chovají kozy.
Říká se, že Fuerteventura má více koz než obyvatel. Těžko říct, neměli jsme čas je počítat. Každopádně výrobky z kozího mléka obyvatelé Fuerteventury umí výtečné. Sýr Majorero ochutnejte, nejlépe se sklenkou místního vína (ano, i na Fuerteventuře se vinná réva pěstuje a vyrábí víno – například Bodega Conatvs získala stříbrnou medaili na 17. mezinárodní soutěži vín v roce 2019 v Madridu).
Sýr Majorero
Ale zpátky k sýru – bochník majorera váží až deset kilo a dle doby zrání se rozlišují základní typy – tierno, ten zraje pouze 20 dní a je bílý. Semicurado zraje měsíc a dva měsíce se nechává vyzrát tvrdý žlutý typ. Sýr má i své muzeum ve městě Antigua, kde se o jeho výrobě dozvíte mnohem více.
Kozy se tady chovají i kvůli masu – carne de cabra je na Fuerteventuře vyhlášeným předkrmem. Pokrm trochu připomíná guláš, záleží na regionu i receptu, někde ho spíše dusí, někde zase pečou. Tak či tak stojí za to vyzkoušet.
Oblíbeným ostrovním zvířetem jsou i oslové, u jednoho malého jsme strávili snad hodinu – vypadal jak ze Shreka, snědl nám svačinu a byl takový celý jako plyšák.
Skrz pichlavé opuncie vidíte Fuerteventuru jak na dlani
Vnitrozemím jsme projížděli po klikatých silnicích až na Mirador Corrales de Guize, odkud byl nádherný výhled na kopce kolem nás zasahujíc takřka až do mraků.
Mirador Corrales de Guize
Na Fuerteventuře toho moc nekvete, výjimkou je opuncie, nebo nopál. Tato rostlina pochází ze Střední Ameriky a je to celkem zákeřná potvůrka. Její trny se dostávají z kůže dost obtížně. Plody opuncií jsou vevnitř fialové a barvivo je dost intenzivní. Schválně se podívejte na váš jazyk, potom co je sníte.
Kaktusové plody se využívají k výrobě marmelád a džusů.
Jiný kraj, jiný mrav – v Čechách dělají marmelády z jahod, tady z kaktusů. Schválně ji vyzkoušejte s queso frito (smažený ovčí či kozí sýr).
Nopál je plný antioxidantů, železa, vápníku a hořčíku, takže je zdraví prospěšný. Když zabrousíme do módního i potravinářského průmyslu, tak se z červce nopálového, parazita rostliny, získává přírodní barvivo karmín.
Květ opuncie
© via Canva.com
Tak mě napadá, pokud chcete mít karmínový jazyk a nemáte po ruce kaktus, i pitahaya stačí. Svou barvou kaktus dost připomíná a nemusíte se bát trnů.
Zpátky na začátek
Naše cesta po tajích severu písečného ostrova pomalu končí.
Slunce začínalo zapadat, a to byl signál pro návrat. Vítr taky zesílil, když jsme zastavili nad útesy kousek od přístavu, nebyla jsem schopná otevřít dveře od auta. Ale podařilo se a já směle nastavila tvář větru. A úplné hlazení to nebylo.
Síla přírody byla hmatatelná všude kolem nás, krátery vulkánů, živá poušť, nezastavující se vlny a fičící vítr.
Během jednoho dne jsme viděli skoro půlku ostrova a příjemně unavení jsme se vrátili do Corraleja, abychom završili den nabitý zážitky v našem oblíbeném klubu, Babel bar. Příjemná hudba, ještě příjemnější lidé, tak to má být.
Fuerteventura je svérázný ostrov. Překvapí vás. Nemůžu se dočkat, až se zase vypravím.
Thanks a lot @tizia_naaa a @corsirafa!
Použité externí odkazy:
La bodega majorera Conatvs logra el reconocimiento con la ‚Medalla Bacchus de plata‘ | Diario de Fuerteventura. Diario de Fuerteventura [online]. Copyright © SIROCO INFORMACIÓN SL [cit. 14.08.2021]. Dostupné z: https://www.diariodefuerteventura.com/noticia/la-bodega-majorera-conatvs-logra-el-reconocimiento-con-la-medalla-bacchus-de-plata
Toulky po Kanárských ostrovech: Fuerteventura aneb Kde roste kamení | Reflex.cz. Reflex.cz – Komentáře, zprávy, výrazné autorské fotografie [online]. Copyright © 2001 [cit. 14.08.2021]. Dostupné z: https://www.reflex.cz/clanek/lide-a-zeme/83445/toulky-po-kanarskych-ostrovech-fuerteventura-aneb-kde-roste-kameni.html
Nopál neboli opuncie je zázračná rostlina bojující proti mnoha zdravotním obtížím. Spektrum zdraví: přírodní léčba, lunární kalendář [online]. Copyright © 2008 [cit. 14.08.2021]. Dostupné z: https://www.spektrumzdravi.cz/zdravi-a-krasa/nopal-neboli-opuncie-je-zazracna-rostlina-bojujici-proti-mnoha-zdravotnim-obtizim