Chobotnice s hráškovým pyré
Chobotnice s hráškovým pyré s pistáciemi je chuťově možná mírně netradičním, ovšem zajímavým chodem.
Tahle kombinace mě napadla na zelený čtvrtek a jelikož bydlím na Gran Canarii, chobotnici je tu celkem snadné sehnat.
Její křupavé maso, jemné pyré s pistáciemi, i jednoduchost receptu vás překvapí.
Chobotnice s hráškovým pyré – ingredience:
chobotnice
čerstvý zelený hrášek
stroužek česneku
snítky máty
pistácie
med
olivový olej
ghí
Tamari omáčka
sůl
pepř
limetová šťáva
Postup:
Začneme s hráškovým pyré – na ghí orestujeme plátky česneku, přihodíme hrášek (1/5 si nechám v syrovém stavu) a lehce osmahneme.
Poté směs rozmixujeme do jemna, přidáme část pistácií, lístky máty a ½ zbylého hrášku, dochutíme solí, limetou, pepřem a zakapeme olivovým olejem.
Chobotnice se dá koupit syrová na trhu nebo již vařená. Syrovou můžeme na chvíli zmrazit (maso je pak křehčí) a povařit cca 1hodinu. S vařenou ušetříme čas, pokud máme hlad :).
Jestliže máme tento krok splněný, necháme si porce (chapadla) půl hodiny marinovat v limetové šťávě. Poté si rozpalme pánev s ghí, chobotnici na něm orestujeme, jakmile začne získávat krustu, podlijeme ji směsí limeta-med-tamari a opepříme. Zkaramelizujeme a mezitím na pánev přihodíme i pár pistácií. Nakonec si porci chobotnice s hráškovým pyré hezky pěkně naservírujeme, posypeme sekanými praženými pistáciemi a dobrou chuť.
Tamari omáčka
Tamari je druh sójové omáčky, původem z Japonska. Vyrábí se fermentací uvařených sojových bobů za pomoci Aspergillus oryzae, speciálního druhu houby.
Tamari je vedlejším produktem při výrobě misa. Tato omáčka je bez lepku a má nižší obsah soli než shoyu, která je původem z Číny a v rámci výrobního procesu se před fermentací k sojovým bobům přidává i pšenice.
© Jakub Dziubak on Unsplash
Chobotnice - maso z odlovu nebo farmy?
Chobotnice patří k velmi vyhledávané pochoutce. Její maso je bohaté na vitaminy i minerály, a má nízký obsah tuku.
Diskutabilní může být obsah rtuti, ovšem při momentálním znečištění oceánů i řek je velmi nepravděpodobné, že se konzumaci tohoto jedovatého prvku skrze maso mořských živočichů vyvarujeme.
Chobotnice patří do řádu hlavonožců, což jsou velmi inteligentní tvorové. Pokud se chovají v zajetí (masné farmy), mohou se navzájem zabíjet a život v kleci je pro ně velmi stresující (což asi nejen pro chobotnice). Proto je vždy lepší vybírat kusy z odlovu, jak z hlediska kvality masa, tak i etického.
© Ilse Orsel on Unsplash
Použité externí odkazy:
Tamari omáčka [online]. [cit. 2023-09-17]. Dostupné z: https://www.countrylife.cz/jak-se-vyrabi-sojova-omacka-tamari
Svět má chuť na chobotnice, Forbes [online]. [cit. 2023-09-17]. Dostupné z: https://forbes.cz/svet-ma-chut-na-chobotnice-takze-proc-je-jejich-chov-na-kseft-spatny-napad/