Vnímejme barvy kolem sebe, a nejen potravin! Hrají v našem životě důležitou roli. (II. část)
Pokračování článku na barevné téma je tady. Barva potravin nám dokáže sdělit mnoho užitečných informací o té dané surovině. Pojďme se tedy podívat na další, a to na oranžovou, bílou, černou a zelenou. Na konci článku najdete i odkaz na duhovou buddha bowl!
ORANŽOVÁ
Optimistická barva je oranžová. Vyjadřuje mládí, vitalitu a rozjasňuje okolí.
Potraviny takto zbarvené doslova přetékají karotenoidy jako beta karoten, lykopen, pak další antioxidanty jako vitamín C, flavonoidy a draslík. Draslík ovlivňuje činnost srdce a ledvin. Beta karoten je prekurzor pro syntézu vitaminu A v našem těle. Ten je důležitý pro vývoj buněk a imunitní funkce. Je důležitý i při řešení hormonální nerovnováhy, společně s výše zmíněnými antioxidanty.
Obecně se dá říci, že oranžové potraviny snižují hladinu cholesterolu v krvi, zvyšují odolnost organismu proti zánětům a regenerují buňky.
Můžeme sem zařadit třeba dýni, batáty, meruňky, mrkev a mnoho dalších.
ZELENÁ
Každý se vždy těší na jaro, příroda se po zimě probouzí, vše se zelená – ano, zelená je barva naděje, životní harmonie a nového života. Relaxace a rovnováha k ní patří též.
Rostlinné „zlato“ jménem chlorofyl
Zelené potraviny obsahují především chlorofyl, což je chemická sloučenina, která umožňuje život na Zemi. Okem těžko rozpoznatelná částice a jaké zázraky dokáže! Přemění sluneční energii na kyslík a sacharidy. Je podobná stavbou hemoglobinu, ale místo atomu železa má atom hořčíku. Chlorofyl má vliv na imunitní systém, působí protizánětlivě, má silné antioxidační účinky a podporuje mozkovou činnost, jak barevným působením, tak okysličováním krve. Zelená barva stimuluje činnost jater a žlučníku.
Potraviny se zeleným odstínem jsou bohaté taky na kyselinu listovou, která přispívá k množení buněk a regeneraci orgánů. Dále pak hořčík, vitamin C a železo – to je esenciální při tvorbě krve. Nesmíme opomenout flavonoidy a lutein, důležitý pro náš zrak.
Zelené poklady jsou zelí, saláty, brokolice, kapusta, saláty, špenát aj.
BÍLÁ
Symbol nevinnosti a čistoty je barva bílá. Ač se může zdát mdle jednoduchá, vzniká spojením všech barev. Protipól černé, všechno nebo nic. Stojí na samém konci barevného spektra a jestli na začátku, nebo na konci, to už nechám na Vás.
Bílé potraviny obsahují betaglukany, jimž se přisuzuje význam při léčbě a prevenci rakoviny. Jsou to přírodní polysacharidy, které výrazně ovlivňují imunitní procesy v těle, působí antikarcinogenně, protiinfekčně a jsou to rostlinná antibiotika. Patří sem obiloviny jako oves, ječmen, dále pak kvasinky a mořské řasy.
Do bílých potraviny se řadí ryby, česnek, čekanka, fenykl, pór, cibule, květák, hroznové víno, obiloviny a další.
ČERNÁ
I tato barva se v přírodě vyskytuje, vyznačuje se zemitou a hořkou chutí, může vyvolat negativní emoce, ale taky může inspirovat. Černá je elegantní, je to ultimátní barva. Může znamenat nic, ale i nic bylo na začátku.
A co vše černého je kolem nás?
Mezi hlavní potraviny patří káva a čokoláda. Káva obsahuje kromě kofeinu i hořčík, vitaminy skupiny B, mangan a fosfor. Těžko říct, do jaké míry si tyto látky zachová po upražení zrn, ale její povzbuzující účinek je bezesporný.
Čokoláda a kakaové boby zase obsahují teobromin a tryptofan, ten zvyšuje hladinu serotoninu v mozku, takže se po něm cítíme lépe. Dále pak antioxidanty a fenylethylamin, což je alkaloid a stimulační droga, protože ovlivňuje naše emoce. Produkuje se v našem těle i pokud jsme zamilovaní. Mimo to kakao obsahuje hořčík, zinek (urychluje hojení) a měď (ta má detoxikační funkci).
Nejlépe je konzumovat čokoládu z nepražených kakaových bobů, jelikož pražení na vysoké teploty prospěšné látky ničí.
Jaká je vaše oblíbená barva?
Já osobně bych se černé barvy nebála. Ostatně je to barva jako každá jiná. Měli bychom si najít rovnováhu kolem i uvnitř nás. A pokud nám v tom mají barvy pomoci, je třeba využít potenciál každé z nich!
Slíbila jsem Vám recept na duhovou buddha bowl, tady je!
Svět není černobílý, hýří všemi možnými barvami (nejen na podzim). My je jen musíme chtít vidět.
Pokud Vás toto téma zajímá, můžete se těšit na další povídání, které se bude věnovat okrajově čakrám. Čakry jsou též definovány barvami, takže to bude pěkně navazovat.
Použité externí odkazy:
Tablety na posílení imunity? Raději betaglukany v potravinách | Vím, co jím. Vím, co jím – zdravý životní styl [online]. Copyright © 2021 [cit. 23.03.2021]. Dostupné z: https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Tablety-na-posileni-imunity-Radeji-betaglukany-v-potravinach__s10012x10568.html